Drewniany Kościół w Dębnie UNESCO

Dębno to malowniczo położona, w widłach Dunajca i Białki, w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego, miejscowość o wybitnych walorach turystycznych. Urokliwe krajobrazy to niejedyna atrakcja tej miejscowości. Dębno słynie przede wszystkim z cennego zabytku na skalę światową – drewnianego gotyckiego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła.

Kościół parafialny św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim wyróżnia się praktycznie niezmienioną od końca XV wieku, to jest od momentu jego powstania, kapitalnie wkomponowaną w krajobraz sylwetką. Jedyną zmianą w jego dziejach było dobudowanie wieży z charakterystyczną izbicą w 1601 roku. Kościół został wzniesiony z modrzewiowego drzewa, całkowicie bez użycia gwoździ, jego konstrukcję łączono na zrąb i umacniano drewnianymi kołkami. Jednym z najcenniejszych elementów zabytku jest unikatowa polichromia, pochodząca z XV i XVI wieku, wykonana w 33 kolorach i zawierająca 77 motywów występujących w 12 układach graficznych. Mamy tu do czynienia z tak zwaną polichromią patronową, czyli techniką malowania ścian według szablonów zwanych niegdyś patronami.

Na uwagę zasługuje również późnogotycki ołtarz z początku XVI wieku przedstawiający znany motyw tzw. Świętej Rozmowy toczonej przez Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Katarzynę i Michała Archanioła. Kościół posiada również wyjątkowo cenne wyposażenie, gotycki krucyfiks starszy niż sam kościół, bo z XIV wieku, jeden z najstarszych polskich obrazów, przedstawiający św. Agnieszkę i św. Katarzynę z 1280 roku, figury św. Mikołaja oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wreszcie drewniane gotyckie tabernakulum.  W pobliżu ołtarza znajdują się unikatowe dzwonki mogące pochodzić nawet z V wieku, których wyjątkowość polega na tym, że odwrotnie niż w normalnych instrumentach grubsze i dłuższe płytki wydają wyższe dźwięki, a cieńsze wydają dźwięki niższe.

Drewniany kościół św. Michała Archanioła w Dębnie to zabytek klasy zero, wpisany wraz z kilkoma innymi drewnianymi kościołami Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO.