Spływ Dunajcem

  • Spływ Dunajcem

    Spływ Dunajcem

Nie ulega wątpliwości, że zachwycający swoim pięknem przełom Dunajca jest atrakcją na miarę europejską, a może nawet i światową. Zwłaszcza między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, na odcinku około 10 km, rzeka tworzy wiele malowniczych zakoli płynąc jarem, którego skalne ściany sięgają nawet 500 metrów wysokości, a sama rzeka ma chwilami szerokość zaledwie kilkunastu metrów.

Kręta trasa przełomu dała asumpt do powstania licznych legend o pochodzeniu tego cudu natury. Według jednego z podań, waleczny rycerz Ferkowicz gonił tędy uciekającego przed nim króla węży, według innego drogę Dunajcowi wyrąbywał sam Bolesław Chrobry. Niezależnie od legendarnych wersji wydarzeń, pochodzenie przełomu pozostaje do dzisiaj nie w pełni wyjaśnione przez naukę. Najprawdopodobniej stosunkowo powolny proces wypiętrzania się Pienin, umożliwił inwazję rzeki w poszczególne fragmenty skał, mniej odporne na erozję.


Początki spływu Dunajcem sięgają XIX wieku, kiedy to korzystali z tego rodzaju atrakcji przede wszystkim goszczący w zamkach w Czorsztynie i Niedzicy oraz kuracjusze ze Szczawnicy i to przy wyjątkowych okazjach. Obecnie spływy, organizowane są przez Polskie Towarzystwo Flisaków Pieńskich, są dostępne dla każdego, trasa wynosi 15 km, a początek podróży to przystań w Kątach. Tutaj można nabyć bilet, tutaj też można zaparkować samochód, odwiedzić interesujący pawilon edukacyjny poświęcony okolicy, ewentualnie wypożyczyć kapoki.

Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Udział w spływie nie wymaga wyposażenia w specjalny ekwipunek, natomiast warto zaopatrzyć się w cieplejsze okrycie, ponieważ w trakcie podróży po rzece może być chłodno. W trakcie 18-kilometrowego spływu pokonuje się różnicę poziomów wynoszącą aż 36 metrów. Sama podróż, w zależności od stanu wody, trwa dwie, trzy godziny. Z całą pewnością nikomu z turystów ten czas się nie dłuży, wręcz przeciwnie, przełom Dunajca robi ogromne wrażenie dzięki zmienności rzeki, potędze otaczających ją skał i bujnej roślinności oraz majestatycznych, widniejących w oddali pienińskich szczytów, Trzech Koron czy Sokolicy.

Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich  flisacy.pl gdzie są aktualne informacje dotyczące spływu Dunajcem jak i cennik Spływu Dunajcem.