Wąwóz Homole

Liczący sobie około 800 metrów długości wąwóz Homole w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki, to jedna z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych w Pieninach i jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce. Charakteryzuje się wyjątkową różnorodnością pod względem ukształtowania terenu wokół niego i wewnątrz oraz ze względu na bieg płynącego przezeń potoku o nazwie Kamionka.

Wąwóz otaczają strome skały, sięgające miejscami 120 metrów, zbudowane z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu turnie. Niejako w kontraście w stosunku do nich, wartko płynie tworzący liczne kaskady potok, w którego korycie można dostrzec ogromne głazy. Nie ulega wątpliwości, że Kamionka odegrała istotną rolę w ukształtowaniu malowniczej rzeźby wąwozu. Wędrówka wąwozem Homole oznacza konieczność wielokrotnego pokonywania naturalnych przeszkód, ale też możliwość podziwiania wyjątkowo atrakcyjnego krajobrazu. Bujna roślinność, malownicze skały i wodne kaskady były i są natchnieniem dla artystów. Homole w przeszłości było też penetrowane przez górników oraz poszukiwaczy złota i skarbów, czego pozostałości zachowały się do dzisiaj.

Z uwagi na wyjątkowe walory krajobrazowe, a przede wszystkim cenną florę i faunę, wąwóz Homole jest od 1963 roku rezerwatem przyrody, a zarazem częścią rezerwatu nazywanego Kanionem, do którego należą także Czajakowa Skała i boczna część dolinki Koniowskiego Potoku. Homole jest siedliskiem rzadko spotykanych gatunków roślin wapieniolubnych oraz zwierząt takich jak puchacz, sokolik pustułka czy jaszczur plamisty. Z tych właśnie względów wędrówki można odbywać tutaj tylko po wyznaczonych szlakach pieszych.

Początek szlaku turystycznego znajduje się we wsi Jaworki, w pobliżu Szczawnicy. W trakcie wycieczki, oprócz wspomnianych atrakcji, warto zwrócić uwagę na przepiękną panoramę na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Po zakończeniu wyprawy można wrócić do Jaworek lub podążać dalej zielonym szlakiem turystycznym przez Dubantowską Dolinkę, Rówieńki, Polanę pod Wysoką, na Wysokie Skałki.