Jezioro Czorsztyńskie

Zalew Czorsztyński, zwany też Jeziorem Czorsztyńskim, stanowi prawdziwą perłę wśród atrakcji Pienin. Urzeka swą niebanalną urodą i jest żywym dowodem na to, że nie tylko nad morzem czy w krainach jezior, ale również w górach można napotkać miejsca idealne do plażowania i uprawiania rekreacji wodnej.

Usytuowany w Kotlinie Nowotarskiej, na granicy dwóch pasm górskich – Pienin i Gorców, Zalew Czorsztyński jest sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym po wybudowaniu tamy na rzece Dunajec w Niedzicy. Oddane do użytku w 1996 roku Jezioro Czorsztyńskie stanowi dziś jedną z głównych atrakcji wodnych w Pieninach, o czym przesądzają jego walory przyrodniczo-krajobrazowe oraz rekreacyjne.

Przebywając w okolicy tego nietuzinkowego zbiornika nie sposób zaznać nudy. Do użytku turystów oddane jest atrakcyjne kąpielisko strzeżone przy pięknie urządzonej piaszczystej plaży Zamajerz. W pobliżu znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, w tym kajaków i rowerów wodnych, boisko do siatkówki plażowej, baza gastronomiczna, miejsca na ogniska. Ponieważ wody Jeziora Czorsztyńskiego obfitują w ryby mniej i bardziej popularnych gatunków, uroki tego miejsca docenią również wędkarze. Przebywając w okolicy, warto też skorzystać z rejsu gondolą lub statkiem, które są tu organizowane przez cały sezon letni. W ten sposób można poznać najbardziej intrygujące zakamarki Zalewu Czorsztyńskiego i nasycić wzrok pięknymi pejzażami. Ponad głowami uczestników rejsu rysują się zjawiskowe krajobrazy górskie, ukazujące prawdziwe, nieskrępowane piękno Pienin. W widoki wkomponowane są dwa wielowiekowe, klimatyczne zamki.

Położona w miejscowości Niedzica, u stóp zamku Dunajec plaża Zamajerz, to jedyne tak skomponowane miejsce w Polsce. Przebywając tutaj zaznajomisz się z dwoma harmonizującymi ze sobą żywiołami – górskim i wodnym, urozmaiconymi przez frapujące zabytki. Sama plaża jest dobrze zorganizowana, przyjazna dla turystów, przestronna, ładna i czysta. Warto dodać, iż jest to jedyna piaszczysta plaża w okolicy Zalewu Czorsztyńskiego oraz jedyny obiekt pilnowany przez ratowników. Jest to zatem wymarzone miejsce dla miłośników kąpieli wodnych, tym bardziej, iż wody Zalewu Czorsztyńskiego są niezwykle czyste i pływanie w nich to sama przyjemność.