Wodospad Zaskalnik

Przepływający przez Popradzki Park Narodowy potok Sopotnicki tworzy w swoim dolnym biegu, około 3 km od Szczawnicy, w południowo-zachodniej części Radziejowej, na osiedlu Sewerynówka u stóp Wysokiej, malowniczy wodospad o nazwie Zaskalnik. Można do niego dotrzeć pieszo bądź na rowerze, korzystając z niebieskiego szlaku turystycznego ze Szczawnicy na Przehybę w przypadku wędrówki pieszej lub czarnym szlakiem rowerowym ze Szczawnicy wzdłuż potoku Sopotnickiego i Jastrzębiego. Dodatkową atrakcję stanowi jeszcze inna opcja, można mianowicie dotrzeć do wodospadu konną bryczką czy stylizowaną ciuchcią z centrum Szczawnicy.

Wijący się wśród lasów i łąk potok napotyka na swej drodze próg skalny o wysokości 5 metrów, z którego spada w dół romantyczną kaskadą tworząc swego rodzaju naturalny basen. Wodospad Zaskalnik, położony między szczytami Bereśnik (843 m n.p.m.) i Wysoka (759 m n.p.m.), na wysokości 550 m n.p.m., mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, jest bardzo widowiskowy i wraz z otoczeniem sprawia, że miejsce to jest ulubionym celem wycieczek turystów i wczasowiczów wypoczywających w pobliskiej Szczawnicy. Latem, w naturalnym zbiorniku krystalicznie czystej wody, niektórzy z przyjemnością zażywają kąpieli. Wodospad Zaskalnik jest szczególnie chętnie odwiedzany przez rodziny z dziećmi, dla których możliwość pluskania się w górskim potoku jest wyjątkową atrakcją. Urok i walory tego zakątka jako miejsca relaksu podnosi położona nad wodospadem łąka, na której można odpocząć rozkoszując się bliskością natury, spokojem i ciszą. Znajduje się też tutaj niewielka restauracja, a w najbliższej okolicy drewniany kościółek z 1925 roku, stadnina koni i leśniczówka.

Potok Sopotnicki wypływa z zachodniego stoku Przehyby i uchodzi do Grajcarka jako jego prawy dopływ. Płynący zazwyczaj wolnym, spokojnym rytmem, po większych opadach deszczu pokazuje swoją moc i potrafi być potężny i groźny, jak większość górskich potoków. Warto zobaczyć go w takim momencie, oczywiście zachowując wszelkie konieczne środki ostrożności.