Wyciągi narciarskie Pieniny

Zimą pienińskie stoki przeżywają prawdziwy najazd narciarzy, co nie jest niczym dziwnym, zważywszy na fakt, jak świetne panują tutaj warunki zjazdowe. Trasy zaprojektowane i urządzone są w taki sposób, aby móc jak najpełniej odczuć uroki narciarstwa i snowboardu, bez względu na poziom zaawansowania w danej dyscyplinie. Miłośnicy sportów zimowych mają do wyboru kilka atrakcyjnych, nowocześnie wyposażonych ośrodków narciarskich, z których każdy wyróżnia się nieco inną specyfiką.

Jednym z cieszących się powodzeniem obiektów jest Czorsztyn-Ski Kluszkowce (dojazd 15 min), mieszczący się na stokach góry Wdżar. W ośrodku dostępna jest kolejka linowa, wyciągi talerzowe i wyciąg dla dzieci. Do wyboru mamy tu szereg krótszych i dłuższych tras o różnym stopniu trudności. Każda z nich jest oświetlona (oprócz VI czerwonej trasy) i na bieżąco sztucznie dośnieżana. Ze względu na zróżnicowany charakter dostępnych tras, z uroków ośrodku Czorsztyn-Ski chętnie korzystają zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze.

Polana sosny” (ok 8 km od nas) to kolejny nowocześnie urządzony ośrodek narciarski na mapie Pienin. Zlokalizowany jest w Niedzicy, na zboczach wzgórza granicznego ze Słowacją. Rozpościera się stąd fenomenalny widok na jezioro, zamek Dunajec i malownicze góry. Do dyspozycji turystów pozostają 3 wyciągi i 7 dośnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych tras. Pośród pienińskich centrów sportów zimowych warto także zwrócić uwagę na ośrodek Krościenko Stajkowa, w okolicy którego znaleźć można bogatą bazę turystyczną z wypożyczalnią sprzętu i skuterów śnieżnych, szkołą narciarską, restauracją, sauną i innymi atrakcjami. Krościenko Stajkowa udostępnia 2 wyciągi orczykowe: o długości 500 m dla zaawansowanych oraz o długości 250 m dla początkujących. Trasy są oświetlone, nagłośnione, naśnieżane i ratrakowane.

W okolicy Jaworek, w Dolinie Skalskie, na zboczu Bukowinek, znajduje się kolejny godny zainteresowania ośrodek – Arena Narciarska Jaworki-Homole. Narciarze mogą korzystać z wyciągu krzesełkowego oraz 2 wyciągów orczykowych. Przygotowanych jest tutaj aż 8 ciekawych tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Wymieniając pienińskie „raje” dla narciarzy nie sposób nie wspomnieć również o Wyciągu na Palenicę w Szczawnicy. 4-osobowa kolejka krzesełkowa zabiera nas na Palenicę, z której można szusować, wybierając jedną z kilku łatwiejszych lub trudniejszych tras. Dodatkową atrakcją jest tutaj trasa Szafranówka Halfpipe, stanowiąca gratkę dla snowboardzistów.