Wycieczki i szlaki rowerowe

Pieniny to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Polski. Unikalne krajobrazy Pienińskiego Parku Narodowego można podziwiać zwiedzając ten teren na różne sposoby, jednak szczególnie warte polecenia są wycieczki rowerowe. Dla wszystkich amatorów rowerowej turystyki przygotowano tutaj szereg specjalnych tras, umożliwiając dotarcie do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc i atrakcji.

Szczególnie predestynowana do wycieczek jednośladami jest okolica Szczawnicy, dlatego też tutaj mają początek liczne ścieżki rowerowe i trasy turystyczne, którymi można dojechać do najbardziej interesujących miejsc w Pieninach. Dość wspomnieć o niezmiernie popularnej trasie do Czerwonego Klasztoru na Słowacji, która ma początek na Parkingu nad Dunajcem, następnie biegnie Starą Drogą Pienińską do przejścia granicznego i dalej do Czerwonego Klasztoru. Oznaczony kolorem czerwonym szlak liczy sobie 25 km i jest wspólny dla turystyki rowerowej i pieszej.

Nieco dłuższa, bo licząca 30 km i wymagająca odrobinę większego wysiłku ze względu na różnicę wysokości wynoszącą 750 metrów, jest trasa oznaczona jako czarny szlak turystyczny prowadząca ze Szczawnicy Wyżnej przez Sewerynówkę, dolinę Jastrzębiego Potoku, następnie Prehybę, dolinę Sopotnickiego Potoku z powrotem przez Sewerynówkę do Szczawnicy. Większy wysiłek zostanie z całą pewnością wynagrodzony malowniczymi widokami na najpiękniejsze okolice pienińskiego pejzażu. Warto też na przykład wypuścić się na wyprawę zielonym szlakiem przez Jaworki i przepiękny wąwóz Homole, odwiedzić rezerwat Biała Woda, przejechać przez przełęcz Rozdziela i zawitać do uroczej miejscowości Obidza.

Turystyka rowerowa cieszy się w naszym kraju coraz większym uznaniem, a uprawianie jej w Pieninach oznacza połączenie przyjemności samej jazdy na rowerze z satysfakcją i doznaniami estetycznymi płynącymi z oglądania cudownych i zróżnicowanych krajobrazów. Miłośnicy rowerowej turystyki mają tutaj do dyspozycji nie tylko atrakcyjne szlaki rowerowe, ale i niezbędny sprzęt, profesjonalne wypożyczalnie, czy nawet pensjonaty, oferują bowiem możliwość wypożyczenia pojazdów.