Szlaki turystyczne w Pieninach

Tradycja pieszych wędrówek po górach sięga w Polsce XIX stulecia i wiąże się z odkryciem walorów uzdrowiskowych i estetycznych Tatr w latach 70-tych XIX wieku. W zasadzie do dzisiaj turystyka piesza jest dominującą metodą poznawania i zwiedzania górskich terenów, zwłaszcza w bardziej niedostępnych partiach gór. Jednak dla wygody turystów w Pieninach, podobnie zresztą jak w innych górzystych obszarach, wytyczono wiele szlaków dla pieszych, różniących się nieco stopniem trudności, ale na tyle niewymagających, że praktycznie dostępnych dla każdego.

Przykładem dość łatwej drogi spacerowej, którą bez trudu pokonają nawet początkujący turyści, jest fragment Drogi Pienińskiej, prowadzącej ze Szczawnicy aż do Czerwonego Klasztoru, na odcinku od flisackiej przystani  do ujścia Leśnickiego Potoku. Dalej trasa wymaga nieco większego wysiłku, biegnie wzdłuż przełomu Dunajca na słowacką stronę. Jeśli z kolei naszym celem są słynne Trzy Korony, możemy tam dotrzeć szlakiem niebieskim, najpierw na Sokolicę, gdzie warto się chwilę zatrzymać, aby obejrzeć piękne krajobrazy, następnie obok Góry Zamkowej na szczyt zwany Okrąglicą, na którym znajduje się taras widokowy. Wrócić możemy tą samą drogą lub łagodniejszym czerwonym szlakiem rowerowym i pieszym, ewentualnie skorzystać z innej opcji – wrócić spływając pontonem lub kajakiem które można wypożyczyć w naszej firmie.

Szlaków turystycznych w Pieninach jest wiele. Jednak żeby dobrze poznać te góry, warto zaliczyć przynajmniej dwa znane szlaki. Pierwszy z nich, oznaczony kolorem niebieskim, określa się mianem głównego Szlaku Pienińskiego. Biegnie on wzdłuż Pienin Właściwych i przez Pieniny Małe, Sokolicę, Trzy Korony, Wysoką do przełęczy Rozdziela stanowiącej naturalną granicę między Pieninami a Beskidem Sądeckim. Z kolei szlak żółty prowadzi jakby w poprzek Pienin Właściwych od Krościenka przez przełęcz Szopka, wąwóz Szopczański, dalej na Trzy Korony i kończy się tuż pod naszą i Willą Magiera w Sromowcach Niżnych. Żółtym kolorem oznaczony jest też inny, spacerowy, gwarantujący wspaniałe widoki szlak biegnący od Jaworek przez Rezerwat Biała Woda w kierunku Przełęczy Rozdziela. Zależnie od naszych możliwości i czasu, jaki chcemy poświęcić na wędrówkę, mamy w Pieninach bardzo szeroki wybór tras turystycznych.