Zamek Niedzica

Malowniczo położony nad Dunajcem, dumnie górujący nad otoczeniem zwłaszcza po wybudowaniu zapory zamek Dunajec w Niedzicy, wznosi się na stromej skale o wysokości 566 m npm. Jest to jeden z najcenniejszych polskich zabytków w dziedzinie budowli obronnych. Zbudowany w XIV wieku na miejscu dawnego grodziska został w okresie renesansu przekształcony z twierdzy w magnacką rezydencję. Przez wiele stuleci przechodził zmienne koleje losu, był niejednokrotnie oblegany, zdobywany i łupiony. Dzisiaj jest nie tylko celem odwiedzin licznych turystów, ale także wdzięcznym obiektem dla filmowców, to tu między innymi kręcono słynny serial „Janosik”.

Do naszych czasów zamek zachował się na szczęście niemal w całości. Jego część najstarsza, a zarazem najwyższa, tak zwany górny zamek, jest zbudowana z kamienia wapiennego i posiada wysoką kwadratową wieżę. W jego skład wchodzi również kaplica, część mieszkalna i niewielki dziedziniec. Na dziedzińcu znajduje się głęboka na 90 metrów studnia, którą ponoć kopali tatarscy jeńcy. Pod górnym zamkiem znajdowało się kiedyś więzienie, w którym według legendy przebywał sam Janosik. Ponadto zachowały się ślady bramy i zwodzonego mostu. Z kolei na dawnym przedzamczu stoi zamek dolny z trzema basztami i murami obwodowymi zwieńczonymi renesansową attyką. Między częścią górną a dolną znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną.

Dla turystów udostępniona jest część komnat zamku górnego i średniego, gdzie ma miejsce ekspozycja nawiązująca do historii zamku oraz przedstawiająca typową szlachecką siedzibę. Warto także odwiedzić wozownię, w której zobaczymy różne zabytkowe pojazdy konne i dawne podróżne akcesoria. Zamek Niedzica oferuje również niezwykle piękną panoramę okolicy, widać stąd Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, zamek w Czorsztynie, a nawet widoczne w oddaleniu Tatry. Wszystko to można podziwiać z dwóch punktów widokowych. Warto wspomnieć, że z zamkiem wiąże się pasjonująca legenda o zatopionym skarbie Inków, informacje o miejscu jego ukrycia miały rzekomo znajdować się na terenie zamku.