Rezerwat Wysokie Skałki
Na północnych zboczach Wysokiej, najwyższego szczytu Małych Pienin o wysokości 1050 metrów n.p.m., znajduje się rezerwat przyrody o nazwie Wysokie Skałki. Jeśli zatem wędrując niebieskim szlakiem dotrzemy już na Wysoką i nacieszymy oczy widokiem na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, Beskid Sądecki z Radziejową, Wielkim Rogaczem i Jaworzyną Krynicką, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Gorce z Turbaczem, a nawet Tatry z Łomnicą, Hawraniem, Rysami i Czerwonymi Wierchami, warto poświęcić nieco czasu na odwiedzenie Wysokich Skałek. Dotrzeć tutaj można także łatwiejszą drogą, mianowicie szlakiem zielonym z Jaworek przez wąwóz Homole i Polanę pod Wysoką.
Położony na wysokości 900-1050 m n.p.m. jest rezerwatem krajobrazowym i leśnym. Rezerwat został utworzony w 1961 roku, w celu ochrony rzadkich przedstawicieli fauny i flory oraz unikalnego górnoreglowego lasu świerkowego, który podczas zagospodarowywania opuszczonych przez Łemków terenów Pienin uległ znacznemu spustoszeniu, na szczęście odrodził się po pewnym czasie. Początkowo rezerwat obejmował obszar 10,9 ha, z czasem powiększono go do 13,9 ha. Oprócz fragmentu wspomnianego cennego naturalnego lasu świerkowego, na terenie Wysokich Skałek występuje wiele rzadkich gatunków roślin, takich jak na przykład złotogłów, powojnik alpejski, jaskier platanolistny, modrzyk górski, tojad dzióbaty czy wawrzynek wilczełyko. To nie wszystko, w rezerwacie spotkać można między innymi myszołowa zwyczajnego, puchacza, orlika krzykliwego.
Rezerwat Wysokie Skałki ma też do zaoferowania niezwykle piękne krajobrazy. Ze szczytu Wysokiej rozciąga się rozległa panorama z widokiem na bliższe i dalsze górskie pasma i wyodrębniające się spośród nich szczyty. Nic więc dziwnego, że teren ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów, po pierwsze z uwagi na malownicze pejzaże, po drugie ze względu na walory przyrodnicze. Warto wspomnieć, że na wschodnim zboczu Wysokiej znajdują się imponujące, osiągające wysokość nawet 20 metrów, urwiska utworzone przez strome wapienne skały.