Palenica

Położona w Pieninach Małych Palenica wznosi się zaledwie na 700 m wysokości. To stosunkowo niewiele, ale jak się okazuje wystarczająco, aby trafić w gust amatorów sportów zimowych, wypraw rowerowych oraz turystyki pieszej.

Palenica umiejscowiona jest w bliskim sąsiedztwie Szczawnicy, w dolinie Grajcarka. Na szczyt prowadzi kilka szlaków pieszych, jednak dostać się tam można również w nieco szybszy sposób. Do dyspozycji turystów pozostaje bowiem wyciąg krzesełkowy, który rozpoczyna swą trasę w centrum uzdrowiska w Szczawnicy. Palenica to piękna i ciekawa góra sama w sobie, pozwalająca nacieszyć oko cudownymi górskimi widokami. Aczkolwiek wielekroć stanowi ona tylko jedną z kilku stacji w dużo dłuższej, pieszej lub rowerowej, eskapadzie. Wprost z Palenicy wejdziemy na wiele interesujących szlaków, w tym na najwyższy szczyt PieninWysoką, na Trzy Korony, Sokolicę, do Szczawnicy Niżnej. Rozpoczynając od Palenicy można zafundować sobie wielogodzinny spacer lub rowerową wyprawę poprzez intrygujące zakamarki pienińskich gór i dolin.

Z Palenicy można podziwiać piękne Trzy Korony oraz inne malownicze fragmenty Pienin, niekiedy w oddali da się zauważyć również Tatry. Aczkolwiek urzekające panoramy to tylko jedna z atrakcji, które czekają na turystów na tym nietuzinkowym szczycie. W sezonie letnim czynna jest tu zjeżdżalnia grawitacyjna, zapewniająca niebanalne wrażenia z szybkiego zjazdu wózkami wewnątrz specjalnie wyprofilowanej rynny. Oprócz tego na Palenicy znajdziemy bazę gastronomiczną, schronisko Groń, budki z pamiątkami oraz obiekty rekreacyjne. Wśród nich warto zwrócić uwagę na świetnie zorganizowaną Stację Narciarską Palenica, na której nie brakuje ciekawych tras, świetnie rozplanowanych i posiadających zróżnicowany poziom trudności. Niewątpliwie jest to powód, dla którego miejsce to doceniają zarówno osoby dopiero rozpoczynające swą przygodę z narciarstwem lub snowboardem, jak i dużo bardziej zaawansowane. Na stacji znaleźć można wypożyczalnie sprzętu, wyciągi snowboardowe, wyciągi orczykowe oraz rynnę śnieżną halfpipe.