Wody mineralne w Szczawnicy

Szczawnica to jedno z najcenniejszych pod względem uzdrowiskowym miejsc na mapie Polski. Największym skarbem tej miejscowości są liczne źródła wód mineralnych o leczniczym działaniu. Charakteryzują się one bogatym i różnorodnym składem, obfitującym w ważne dla ludzkiego organizmu minerały. Szczawnickie wody stosowane są w leczeniu wielu dolegliwości, począwszy od chorób układu oddechowego, poprzez skazę moczanową, osteoporozę i miażdżycę, na chorobach układu pokarmowego kończąc.

Ze względu na lecznicze działanie, wody mineralne w Szczawnicy cieszą się uznaniem ze strony przebywających w uzdrowiskach kuracjuszy. Duże zainteresowanie wykazują nimi również turyści, z których bardzo wielu nie opuszczają noclegu w Pieninach , nie zaopatrzywszy się uprzednio w butelkę szlachetnej wody. Spośród licznych odmian wód leczniczych, do szczególnie popularnych i cenionych należą:

Woda Jan (źródło odkryte w 1869 r.) - wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa woda wykorzystywana zarówno do picia, jak i do kąpieli mineralnych. Jest także bazą do stołowej wody o nazwie Szczawniczanka. Woda Jan stosowana jest między innymi w chorobach układu oddechowego i nadkwasocie.

Woda Józefina (najstarsze, odkryte na początku XIX stulecia źródło w Szczawnicy). W jej zawartości znaleźć można szczawę wodorowęglanowo-chlorkowo-sodową. Woda Józefina znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń gardła i nosa (w tym w przewlekłym katarze), dny moczanowej, rozedmy płuc, otyłości, astmy.

Woda Stefan (początek eksploatacji źródła miał miejsce w 1822 r.). W jej składzie znajduje się szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Woda Stefan wspomaga leczenie chorób układu moczowego, w tym kamicy nerkowej, a także chorób płuc, astmy, nieżytów nosa, bóli gardła.

Woda Szymon (źródło wykorzystywane od 1840 r.), szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienna. Stosowana w kąpielach mineralnych oraz wewnętrznie, do picia, szczególnie jako wsparcie leczenia anemii.

Woda Magdalena (źródło odkryte w 1939 r.), szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Wspiera leczenie chorób układu trawiennego (w tym wrzodów żołądka i dwunastnicy, nieżytów jelit), a także schorzeń dróg żółciowych, otyłości, nerwic.

Tymi i innymi drogocennymi wodami mineralnymi uraczyć się można, wstępując do jednej z kilku szczawnickich pijalni wód.