Zamek w Czorsztynie

Dla osób poszukujących atrakcji turystycznych spod znaku frapujących, wielowiekowych zabytków owianych atmosferą tajemniczości, zamek w Czorsztynie wydaje się być pozycją obowiązkową. Na jego temat krąży wiele przekazywanych z pokolenia na pokolenie fascynujących historii, które w zestawieniu z wizytą w tym niebanalnym miejscu, zrobią na Tobie piorunujące wrażenie.

Zawikłana historia zamku w Czorsztynie

Mówi się, że pierwotny właściciel zamku w Czorsztynie, Piotr Wyżga, w celu uzyskania dostępu do upragnionego złota, zaprzedał swą duszą diabłu oraz że w czasach Ludwika Węgierskiego ów zamek był siedzibą rozbójników.

Te i inne legendy krążą wokół jednego z najciekawszych, wartych zwiedzenia polskich zamków, położonego w Pieninach, na wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim. Jest to miejsce o bardzo burzliwej historii, której początki sięgają prawdopodobnie XIV wieku.

Podczas kilku stuleci zamek wielekroć ulegał oblężeniom. W 1651 roku, w trakcie buntu chłopów, twierdza w Czorsztynie została zdobyta przez Aleksandra Kostkę Napierskiego, jednak na bardzo krótko. Już kilkanaście dni później został złapany i poddany egzekucji. Po licznych zawirowaniach historii w XVII stuleciu, za rządów starosty Jana Baranowskiego, zamek został zrekonstruowany, po czym przeżywał pewien okres świetności. Aż do lat 30-tych XVIII wieku, kiedy został zniszczony przez kozaków. W latach 90-tych XVIII wieku, na skutek pożaru, twierdza w Czorsztynie uległa totalnej destrukcji. Prace konserwatorskie przy zamku ruszyły w połowie XX wieku. Stopniowo został odrestaurowany. Dziś zamek znajduje się pod kuratelą Pienińskiego Parku Narodowego i jest udostępniony do zwiedzania dla turystów.

Zamek o znamiennym znaczeniu

Wybudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego zamek w Czorsztynie na przestrzeni dziejów spełniał różne funkcje, w tym obronne, dyplomatyczne i strategiczne. Został umiejscowiony na ważnym szlaku handlowym z Krakowa do Budy, co dawało sposobność do lepszej kontroli i hamowania kolonizacji węgierskiej. Przez pewien czas zamek spełniał rolę komory celnej, był również siedzibą starostów. Nazwa zamku pochodzi od słowa "Schorstein" zaczerpniętego z języka niemieckiego. Oznacza ostro zakończoną, okazałą, wystającą skałę. Nazwa ta towarzyszy twierdzy od okresu panowania Kazimierza Wielkiego.