Parki linowe w Krościenku

Pieniny to nie tylko fascynująca górska przyroda ożywiona i nieożywiona, przepiękne krajobrazy i interesujące zabytki, ale także wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Obok wypraw pieszych i rowerowych, spływu Dunajcem i raftingu po Dunajcu, sportów zimowych i rejsów wycieczkowych po Jeziorze Czorsztyńskim, kortów tenisowych i boisk piłkarskich, turyści mają do dyspozycji także parki linowe w Krościenku i innych miejscowościach w okolicy.

Położone w dolinie Dunajca i Krośnicy, u podnóża Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego Krościenko, to urocza miejscowość turystyczna, z której można dokonywać wypadów w góry, ale też równie miło można spędzać wolny czas na miejscu, chociażby wybierając aktywną rozrywkę na świeżym powietrzu w tutejszych parkach linowych. Parki linowe w Krościenku proponują zazwyczaj trasy zróżnicowane pod względem stopnia trudności i długości, a zatem przeznaczone dla użytkowników w różnym wieku. Najmłodsi mają z reguły do dyspozycji specjalne strefy juniora z elementami trasy linowej i specjalnymi atrakcjami, w postaci domków na drzewach, kul wodnych, basenów kulkowych i innych tego typu urządzeń. Taka aktywność na świeżym powietrzu nie tylko podnosi sprawność fizyczną dziecka, ale i uczy pokonywania lęku, odwagi w podejmowaniu wyzwań, dostarczając przy tym mnóstwa zabawy i satysfakcji.

Dla początkujących dostępne są trasy niezbyt trudne, chociaż również dostarczające porcji wrażeń i emocji. Znacznie trudniejsze bywają trasy, gdzie na przykład wysokość platform sięga 10 czy nawet 20 metrów, przeszkody pokonywane są zarówno w poziomie, jak i w pionie, kończy się zaś zjazdem tyrolskim, czyli przejazdem w uprzęży, na bloczku po stalowej linie. Dla najodważniejszych przeznaczone są specjalne atrakcje, na przykład tyrolka nad Dunajcem, o łącznej długości około 300 metrów (150 w jedną stronę). Platformy startowe znajdują się na wysokości 9 i 14 metrów. W trakcie jazdy można osiągnąć prędkość nawet do 30 km/godz. Inną ekstremalną rozrywką jest skok z wysokości kilkunastu metrów imitujący skok spadochronowy.